21.3.2024

Veliki kristalni globus in 20. slovenske stopničke s podpisom Nike Prevc

Na finalni tekmi 13. sezone svetovnega pokala za smučarske skakalke je Nika Prevc na srednji skakalnici v Planici zasedla 3. mesto, kar so 99. stopničke slovenskih skakalk na posamičnih tekmah svetovnega pokala, zmagala je Avstrijka Eva Pinkelnig.

Image

Finalna tekma 13. sezone svetovnega pokala je minila v znamenju nastopa devetindvajseterice skakalk, med katerimi je bilo tudi šest slovenskih predstavnic. Po prvi seriji je na 29. mestu ostala Katra Komar s 83.5 metri in 81,7 točkami, Taja Bodlaj je bila s 85.5 metri in 92,2 točkami na 22. mestu. Ema Klinec je skočila 88 metrov, z 99,3 točkami pa je bila na 18. mestu. Mladinska svetovna prvakinja, Tina Erzar, je skočila 90.5 metrov in je s številko 1 ter s 104,2 točkami zasedala 14. mesto. Med najboljšo deseterico sta bili Nika Križnar z 92 metri ter 108,4 točkami na 9. mestu in Nika Prevc s 96.5 metri ter 116,0 točkami na 3. mestu. Boljši sta bili le, ob slabem doskoku, Kanadčanka Alexandria Loutitt s 100 metri in 117,6 točkami ter Eva Pinkelnig s 100.5 metri in 119,1 točkami.

Katra Komar je sezono končala z 89 metri ter 181,9 točkami na končnem 28. mestu. Taja Bodlaj je pristala pri 85 metrih, 191,1 točk pa je bilo dovolj za 25. mesto. Ema Klinec je v finalu skočila 93 metrov, 203,5 točk pa je zadostovalo za 19. mesto na finalu letošnje sezone. Tina Erzar je skočila 91 metrov, 207,6 točk pa je zadostovalo za 16. mesto v Planici. Nika Križnar je končala na 11. mestu z 89 metri ter 214,3 točkami. Za jubilejne 20. slovenske stopničke v tej sezoni pa je pred domačimi gledalci s 97.5 metri in 235,6 točkami poskrbela kraljica sezone, Nika Prevc s 3. mesto. Boljši sta bili Kanadčanka Loutitt s 101.5 metri in 242,1 točkami ter nova rekorderka naprave, Pinkenlig s 103.5 metri in 244,9 točkami.

Nika Prevc je prepričljivo postala zmagovalka svetovnega pokala v sezoni 2023/24 in je kot druga Slovenka osvojila veliki kristalni globus!