About us

Organizer

Members of the Organizing committee

  • Enzo Smrekar – President
  • Uroš Zupan – SAS Director
  • Borut Meh – President of the Assembly and the Committee for ski jumping and Nordic combined
  • Roman Beznik – President of Cross-Country discipline
  • Janez Bukovnik – OC Planica - FIS
  • Janez Hrovat – Mayor of Kranjska Gora
  • Dr. Franci Petek – Director of Institute for Sports of the Republic of Slovenia Planica
  • Andrej Zakrajšek – Representative of Slovenian Police
  • Fedja Vraničar – Representative of Slovenian Armed Forces
  • Aljoša Dolhar – Chief of competition, ski jumping
  • Uroš Ponikvar – Chief of competition, cross-country
  • Matija Stegnar – Chief of competition, nordic combined
  • Marjan Jakše – Security & steward service
  • Jože Ajdišek – Traffic, transport and ticketing
  • Matevž Podrekar – Accreditations
  • dr. Tomislav Mirkovič – Medical assistance service
  • dr. Robert Carotta – Medical assistance service
  • Robert Kerštajn – Representative of NSC Rateče-Planica
  • Tomaž Šušteršič – Secretary General
  • Janez Gorišek – Honorary member

Experts

  • Gabrijel Gros – Head of Planica nordic centre
  • Robert Meglič – Chief of competition assistant
  • Iztok Pergarec – Flying hill preparation chief
  • Mitja Jager – Marketing
  • Jožko Križan – Marketing
  • Tomi Trbovc – Media / public Relations
  • Mirjam Žerjav – Accomodation
  • Jožef Ograjenšek – Clubs volunteers
  • Klemen Čuden – Catering
  • Dr. Irena Grmek Košnik – Covid-19 coordinator, NIPH
  • Blaž Lavtižar – Civil protection
  • Tatjana Kopavnik – Finances, accounting
  • Jože Klemenčič – Cross-country coordinator 
  • Ana Dolhar – OC coordinator
CONTACT

OC Planica
E planica@sloski.si

Ski Association of Slovenia
Podutiška 146
1000 Ljubljana, SI Slovenija

Club Planica - Ski Jumping
E klub.planica@sloski.si
W www.planica.si/en#vip

Media center
E press.planica@sloski.si

Public relations
Mr. Tomi Trbovc
E tomi.trbovc@sloski.si


Competition management

Cross-Country

  • Pierre Mignerey (FIS) – Race director
  • Michal Lamplot (FIS) – Assistant RD
  • Uroš Ponikvar (SLO) – Chief of competition
  • Mikaela Sundbaum (SWE) – Technical delegate
  • Robert Peets (EST) – Assistant TD


Nordic Combined

  • Lasse Ottesen (FIS) – Race director
  • Robert Krautgartner (AUT) – Technical delegate
  • Matija Stegnar (SLO) – Chief of competition
  • Faustyna Malik (POL) – Assistant TD
  • Jan Rune Grave (FIS) – Assistant RD
  • Guntram Kraus (FIS) – Equipment controller