25.3.2021

Kobajaši poletel do druge zaporedne planiške zmage

Na prvi tekmi finala svetovnega pokala v smučarskih poletih v Planici je zmago iz leta 2019 ponovil Japonec Rjoju Kobajaši, točke je osvojilo vseh 10 Slovencev, s petim mestom se je najbolj izkazal Bor Pavlovčič.

Image

Po prvi seriji prve izmed treh posamičnih planiških tekem v tem tednu je vodil Japonec Rjoju Kobajaši z 235.5 metri in 224,2 točkami. Sijajna sta bila Domen Prevc, ki je z 231 metri in 211,9 točkami zasedal 2. mesto, takoj za njim je bil Bor Pavlovčič z 231.5 metri in 211,3 točkami. Tudi preostala osmerica Slovencev se je uvrstila med dobitnike točk svetovnega pokala! Peter Prevc je po prvi seriji zasedal 18. mesto z 212 metri in 189,6 točkami, Cene Prevc je bil 20. z 214 metri in 189,1 točkami, sledil mu je Žiga Jelar z 213 metri in 188,4 točkami, Anže Lanišek in Timi Zajc sta si z 205.5 oz. 213 metri in 184,9 točkami delila 23. mesto, Anže Semenič je bil na 27. mestu, skočil je 212.5 metrov, zbral pa je 183,5 točk, do prvih točk v karieri je z 201.5 metri in 176,8 točkami skočil Lovro Kos na 29. mestu, trideseterico pa je ujel še Tilen Bartol z 206 metri in 176,2 točkami. Na 37. mestu je končal zmagovalec svetovnega pokala v tej sezoni, Norvežan Halvoer Egner Granerud, ki je poletel 199.5 metrov in je zasedel 37. mesto.

V finalu Nemca zamenjala Slovenca

V finalni seriji je Kobajaši z 244.5 metri ubranil zadnjo zmago na tekmi svetovnega pokala, ki je bila v Planici na sporedu marca 2019, danes je zbral 452,5 točk. Na drugo mesto je s četrtega skočil Nemec Markus Eisenbichler z 238.5 metri in 445,1 točkami, na tretje pa svetovni prvak Karl Geiger, ki je bil po prvi seriji osmi, v finalu pa je pristal pri 238 metrih, zbral je 431,3 točk. Naša najboljša sta v finalu izgubila nekaj mest. Pavlovčič je z 228.5 metri in 216,9 točkami padel na še vedno izvrstno 5. mesto, Domen pa je z 222 metri in 418,9 točkami končal na 8. mestu.

Tretji najboljši Slovenec je bil Žiga Jelar na končnam 17. mestu, v finalu je poletel 224.5 metrov, zbral pa je 400,2 točk. Peter je z 220.5 metri v finalu in s skupno 395,1 točkami končal na 19. mestu, Bartol je z 213 metri in 374,8 točkami napredoval na 25. mesto, do tridesetega mesta so se zvrstili Cene, Kos, Lanišek, Zajc in Semenič.

Že v poskusni seriji je hudo padel Norvežan Daniel Andre Tande, ki je bil nemudoma prepeljan v UKC Ljubljana, njegovo stanje pa je stabilno. Danielu želimo čimprejšnje okrevanje!

Jutri popoldne bo v Planici na sporedu še ena posamična tekma svetovnega pokala z začetkom ob 15. uri, pred tem bodo na sporedu še kvalifikacije.

Izjave po tekmi

Rjoju Kobajaši: "Upam, da bom v zadnjih treh dneh dobro skakal. Ne vem, če je možno postaviti nov svetovni rekord, potrudil se bom."

Markus Eisenbichler: ''Dobro se počutim. Prvi skok je bil nekoliko boljši, na visokem nivoju, a telemark danes ni bil moj prijatelj. Zadovoljen sem z drugim mestom, dobro je biti nazaj na stopničkah. Rad bi skakal dobro in na visokem nivoju, a zame je vedno pomembno, da sem varen in zdrav. Rad pa bi premagal druge in zmagal, vedno želim zmagati v Planici, a včasih rabiš tudi srečo, saj so tudi ostali močni.''

Karl Geiger: ''To je moja najljubša letalnica, tu mi je zelo všeč. Ne vem zakaj, a tudi z ne tako dobrimi skoki letim. Druga serija je bila zelo dobra. Vesel sem, da se je tako izteklo, da se lahko borim za stopničke. V zadnjih dveh tednih sem bil z družino pa tudi naredil nekaj treningov v Oberstdorfu. Poskusil sem se osredotočiti na ta vikend, saj je to finale. Želimo dobre, lepe polete in odličen zaključek sezone.''