23. - 26. march 2017

Skip links

23. - 26. march 2017

Ski-Flying WSC medals

Kulm, Austria 2016

  1. Peter Prevc, SLO
  2. Kenneth Gangnes, NOR
  3. Stefan Kraft, AUT

Harrachov,  Czech Republic 2014

  1. Severin Freund, GER
  2. Anders Bardal, NOR
  3. Peter Prevc, SLO

Vikersund, Norway 2012

  1. Robert Kranjec, SLO
  2. Rune Velta, NOR
  3. Martin Koch, AUT

Planica, Slovenia 2010

  1. Simon Ammann, SUI
  2. Gregor Schlierenzauer, AUT
  3. Anders Jacobsen, NOR

Oberstdorf, Germany 2008

  1. Gregor Schlierenzauer, AUT
  2. Martin Koch, AUT
  3. Janne Ahonen, FIN

Kulm, Austria 2006

  1. Roar Ljøkelsøy, NOR
  2. Andreas Widhölzl, AUT
  3. Thomas Morgenstern, AUT

Planica, Slovenia 2004

  1. Roar Ljøkelsøy, NOR
  2. Janne Ahonen, FIN
  3. Tami Kiuru, FIN

Harrachov, Czech Republic 2002

  1. Sven Hannawald, GER
  2. Martin Schmitt, GER
  3. Matti Hautamäki, FIN

Vikersund, Norway 2000

  1. Sven Hannawald, GER
  2. Andreas Widhölzl, AUT
  3. Janne Ahonen, FIN

Oberstdorf, Germany 1998

  1. Kazuyoshi Funaki, JPN
  2. Sven Hannawald, GER
  3. Dieter Thoma, GER

Kulm, Austria 1996

  1. Andreas Goldberger, AUT
  2. Janne Ahonen, FIN
  3. Urban Franc, SLO

Planica, Slovenia 1994

  1. Jaroslav Sakala, CZE
  2. Espen Bredesen, NOR
  3. Roberto Cecon, ITA

Harrachov, Czechoslovakia 1992

  1. Noriaki Kasai, JPN
  2. Andreas Goldberger, AUT
  3. Roberto Cecon, ITA

Vikersund, Norway 1990

  1. Dieter Thoma, BRD
  2. Matti Nykänen, FIN
  3. Jens Weissflog, DDR

Oberstdorf, West Germany 1988

  1. Ole Gunnar Fidjestøl, NOR
  2. Primož Ulaga, YUG
  3. Matti Nykänen, FIN

Kulm, Austria 1986

  1. Andreas Felder, AUT
  2. Franz Neuländtner, AUT
  3. Matti Nykänen, FIN

Planica, Yugoslavia 1985

  1. Matti Nykänen, FIN
  2. Jens Weissflog, DDR
  3. Pavel Ploc, CSR

Harrachov, Czechoslovakia 1983

  1. Klaus Ostwald, DDR
  2. Pavel Ploc, CSR
  3. Matti Nykänen, FIN

Oberstdorf, West Germany 1981

  1. Jari Puikkonen, FIN
  2. Armin Kogler, AUT
  3. Tom Levorstad, NOR

Planica, Yugoslavia 1979

  1. Armin Kogler, AUT
  2. Axel Zitzman, DDR
  3. Piotr Fijas, POL

Vikersund, Norway 1977

  1. Walter Steiner, SUI
  2. Anton Innauer, AUT
  3. Henry Glaß, DDR

Kulm, Austria 1975

  1. Karel Kodejška, CSR
  2. Rainer Schmidt, DDR
  3. Karl Schnabl, AUT

Oberstdorf, West Germany 1973

  1. Hans-Georg Aschenbach, DDR
  2. Walter Steiner, SUI
  3. Karel Kodejška, CSR

Planica, Yugoslavia 1972

  1. Walter Steiner, SUI
  2. Heinz Wossipiwo, DDR
  3. Jiří Raška, CSR

Team results

Oberstdorf, Germany 2008

  1. Austria
  2. Finland
  3. Norway

Kulm, Austria 2006

  1. Norway
  2. Finland
  3. Germany

Planica, Slovenia 2004

  1. Norway
  2. Finland
  3. Austria