Ski-Flying WSC medals

Oberstdorf, Germany
2018


individual
and team

01. Daniel Andre Tande, NOR
02. Kamil Stoch, POL
03. Richard Freitag, GER

01. Norway
02. Slovenia
03. Poland

Kulm, Austria
2016


individual
and team

01. Peter Prevc, SLO
02. Kenneth Gangnes, NOR
03. Stefan Kraft, AUT

01. Norway
02. Germany
03. Austria

Harrachov, Czech Republic
2014


individual
and team

01. Severin Freund, GER
02. Anders bardal, NOR
03. Peter Prevc, SLO

Vikersund, Norway
2012


individual
and team

01. Robert Kranjec, SLO
02. Rune Velta, NOR
03. Martin Koch, AUT

01. Austria
02. Germany
03. Slovenia

Planica, Slovenia
2010


individual
and team

01. Simon Ammann, SUI
02. Gregor Schlierenzauer, AUT
03. Anders Jacobsen, NOR

01. Austria
02. Norway
03. Finland

Oberstdorf, Germany
2008


individual
and team

01. Gregor Schlierenzauer, AUT
02. Martin Koch, AUT
03. Janne Ahonen, FIN

01. Austria
02. Finland
03. Norway

Kulm, Austria
2006


individual
and team

01. Roar Ljøkelsøy, NOR
02. Andreas Widhölzl, AUT
03. Thomas Morgenstern, AUT

01. Norway
02. Finland
03. Germany

Planica, Slovenia
2004


individual
and team

01. Roar Ljøkelsøy, NOR
02. Janne Ahonen, FIN
03. Tami Kiuru, FIN

01. Norway
02. Finland
03. Austria

Harrachov, Czech Republic
2002


individual
and team

01. Sven Hannawald, GER
02. Martin Schmitt, GER
03. Matti Hautamäki, FIN

Vikersund, Norway
2000


individual
and team

01. Sven Hannawald, GER
02. Andreas Widhölzl, AUT
03. Janne Ahonen, FIN

Oberstdorf, Germany
1998


individual
and team

01. Kazuyoshi Funaki, JAP
02. Sven Hannawald, GER
03. Dieter Thoma, GER

Kulm, Austria
1996


individual
and team

01. Andreas Goldberger, AUT
02. Janne Ahonen, FIN
03. Urban Franc, SLO

Planica, Slovenia
1994


individual
and team

01. Jaroslav Sakala, CZE
02. Espen Bredesen, NOR
03. Roberto Cecon, ITA

Harrachov, Czechoslovakia
1992


individual
and team

01. Noriaki Kasai, JAP
02. Andreas Goldberger, AUT
03. Roberto Cecon, ITA

Vikersund, Norway
1990


individual
and team

01. Dieter Thoma, BRD
02. Matti Nykänen, FIN
03. Jens Weissflog, DDR

Oberstdorf, West Germany
1988


individual
and team

01. Ole Gunnar Fidjestøl, NOR
02. Primož Ulaga, YUG
03. Matti Nykänen, FIN

Kulm, Austria
1986


individual
and team

01. Andreas Felder, AUT
02. Franz Neuländtner, AUT
03. Matti Nykänen, FIN

Planica, Yugoslavia
1985

individual
and team

01. Matti Nykänen, FIN
02. Jens Weissflog, DDR
03. Pavel Ploc, CZE

Harrachov, Czechoslovakia
1983


individual
and team

01. Klaus Ostwald, DDR
02. Pavel Ploc, CZE
03. Matti Nykänen, FIN

Oberstdorf, West Germany
1981


individual
and team

01. Jari Puikkonen, FIN
02. Armin Kogler, AUT
03. Tom Levorstad, NOR

Planica, Yugoslavia
1979


individual
and team

01. Armin Kogler, AUT
02. Axel Zitzman, DDR
03. Piotr Fijas, POL

Vikersund, Norway
1977


individual
and team

01. Walter Steiner, SUI
02. Anton Innauer, AUT
03. Henry Glaß, DDR

Kulm, Austria
1975


individual
and team

01. Karel Kodejška, CZE
02. Rainer Schmidt, DDR
03. Karl Schnabl, AUT

Oberstdorf, West Germany
1973


individual
and team

01. Hans-Georg Aschenbach, DDR
02. Walter Steiner, SUI
03. Karel Kodejška, CZE

Planica, Yugoslavia
1972


individual
and team

01. Walter Steiner, SUI
02. Heinz Wossipiwo, DDR
03. Jiří Raška, CZE